Ska vi bara hångla lite?


Fanny 45 och Alex 25 från Norrland slänger sig skamlöst ut på scenen och berör och underhåller samtidigt som de hivar alla normer och fördomar överbord.

De är karaktärer i en nyskriven humoristisk poesiföreställning med performance av Anita Jacobson och Eila Wall Boholm. Det handlar om livet, lusten och längtan. Om kåthet och att ta plats och att våga bryta normer. Det är berörande, underhållande och skamligt igenkännande. Garanterat något ni aldrig har sett på en scen förut!

Passar både ungdomar och vuxna – alla som längtar kärlek, närhet och lite pirrigt hångel.

Utmärkt för åk 8 och 9 plus gymnasiet för ämnena sexualkunskap, samhällskunskap och svenska (lyrik, dramatik)

Utmärkt under temadagar om feminism, me too, queer, sexualkunskap eller bara som underhållning – föreställningen är rackarns rolig!

SVT recenserade premiären med orden: “Succé för kåthet och längtan på scen”
Läs mer om Skamlösa Systrar på skamlosasystrar.n.nu och följ karaktärerna Fanny och Alex på instagram.


Plats: Teater Soja Rådhusgatan 26 Sundsvall
Datum: 3 jan 2018
Tid: 19.00 - 19.45

LONG: 17.30545559999996 LAT: 62.3901517 Adress: Rådhusgatan 26, Sundsvall
Dela denna sida